تور کربلا
about

مکان های زیارتی سامرا

مدفن امام علی النقی(ع) و امام حسن عسکری(ع) شهر سامرا، از دیگر شهرهای مقدس عراق است که شیعیان برای زیارت آرامگاه این 2 امام بزرگوار به این شهر سفر می کنند.

 

مکان های زیارتی کربلا مکان های زیارتی کربلا

شاید برایتان جالب باشد که در تاریخ ذکر شده است که نام این شهر «سام راه» یعنی راه عبور و مرور سام فرزند نوح است.گفته میشود سامرا را «سام بن نوح» ساخته است.

در این شهر که چهارمین شهر مقدس عراق است علاوه بر مرقد مقدس عسکریین قبور مطهر دیگری از جمله نرجس خاتون مادر امام زمان علیه السلام هم در این شهر میباشد.

سامرا از نظر تاریخی نیز شهری بسیار غنی است. مکانهای تاریخی سامرا بسیار زیاد است و میتوانید علاوه بر قبور متبرکه به دیدن این مکان های تاریخی هم بروید. در زیر به مجموعه ای از مکان های تاریخی و زیارتی سامراء اشاره شده است.

مکان های زیارتی سامرا

در زیر تعدادی از امکان زیارتی سامرا ذکر شده است که میتوانید زمان سفر به کربلا و رفتن به شهر سامرا به زیارت این مکان ها بروید.

حرم مطهر سید محمد در سامرا

ابا جعفر محمد بن علی الهادی معروف  سید محمد فرزند ارشد امام هادی(ع) است، قبر این بزرگوار به خاطر جایگاه والای روحی و اخلاقی ومعنوی ایشان زیارتگاه شیعیان و غیر شیعیان است که به سامرا سفر می کنند. مرگ ایشان در زمان حیات پدرش بزرگوارشان امام هادی(ع) اتفاق افتاد.

حرم نرگس خاتون در سامرا

یکی از امکان مقدس سامرا ک بسیار مورد توجه شیعیان قرار می گیرد، حرم نرگس خاتون است. بسیاری جهت زیارت و توسل به اهل بیت است به قبر مطهر این بانو که در کنار قبر امام معصوم امام هادی وامام حسن عسگری (ع) است مراجعه می کنند. نرگس خاتون یا همان مليکا، دختر يشوعا و نوه امپراتور روم شرقي، و مادر ولی عصر (عج) است.

سرداب مقدس امام زمان در سامرا

سرداب امام زمان (عج) ، که زیرزمین خانه مسکونی امام حسن عسکری (ع) قرار دارد، در این دوران مکانی مقدس برای شیعیان و دوستداران اهل بیت محسوب می شود. با توجه به شنیده ها، امام مهدی (عج) بارها در زمان حیات پدر و پس‌ از آن در این مکان دیده‌ شده‌ است و بهمین علت هم سرداب امام زمان (عج) را به نام سرداب غیبت هم می شناسند.

 

مکان های تاریخی سامرا

مسجد جامع سامرا

یکی از آثار باستانی سامرا مسجد جامع سامرا ست که به  جامع المتوکل  هم شهرت دارد. این بنای تاریخی یکی از بناهاب خلیفه ظالم عباسی، متوکل عباسی است.از این مسجد به عنوان يکي از عظيم ترين مساجد جهان اسلام در دوره خلافت عباسی یاد شده است.

در حال حاضر از این مسجد تنها مناره و دیوارها باقی مانده است.  پله های رسیدن با بام این مناره برخلاف معمول در خارج این مناره ساخته شده است و از این نظر بسیار زیباست.

مکان های زیارتی کربلا مکان های زیارتی کربلا

 

متوکّليه سامرا در سامرا

شهر قدیمی سامرا با نام  متوکّليه شهرت دارد، است که توسط متوکل عباسي ساخته شد و در حال حاضر خرابه هاي اين شهر در نزدیکی شمال سامرا قرار دارد . خيابان کشيهای منظم و مستقيم از ويژگی های اين شهر است، مسجد جامع ابي دُلَف خيابان در این شهر قرار دارد

مسجد جامع ابی دلف در سامرا

مسجد جامع ابی دلف که در شهر قدیمی سامرا قرار دارد  از دیگر بناهای تاریخی سامرا می باشد، گلدسته اين مسجد شبيه ملويه است. اين مسجد به نام یکی از فرماندهان عباسی، قاسم بن عيسی عِجْلی مشهور به أبودلف نامگذاری شده که از شيعيان معتقد بوده است.

 

مناره ملویه سامرا

در ضلع شمالی مسجد جامع سامرا مناره ملویه قرار دارد. مناره ملویه با وجود قدمت بسیار، هنوز هم پابرجاست و مورد توجه کسانی است که به شهر سامرا سفر می کنند.

 

قصرهای سامرا

از آنجایی که خلفای عباسی در شهر سامرا زندگی می کردند، قصرهای متعددی را میتوانید در این شهر ببینید. کاخهای سرسبز و خوش آب و هواي متعددی در جای جای اين شهر و در کناره های رودخانه دجله کردند که امروزه تنها از آن کاخها ديوارهای فرو ريخته و ستون های ويرانه باقی مانده است. از قصرهای خلفای عباسی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

قصر الجعفری، قصر العروس، قصر المختار، قصر الوحيد، قصر الجعفری المُحْدَث، قصر الغريب، قصر الصبح، قصر المليح، قصر بستان الايتاخيه، قصر التلّ، قصر الجوسق، قصر برکوارا، قصر القلائد، قصر الغَرد، قصر المتوکّليه، قصر البهو، قصر اللؤلؤه و…برای ساخت هر کدام از این کاخ ها مبلغ هنگفتی هزینه شده است.

 

مطالب مفید سفر

سال ها تجربه ما در زمینه برگزاری تور کربلا و ارائه خدمات مناسب به گردشگران موجب شده بتوانیم با حمایت مشتریانمان بگوییم که در این زمینه تخصص داریم. شما میتوانید با دریافت بهترین قیمت تور کربلا و هتل کربلا از ما انتخاب بهتری داشته باشید.

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

تلفن ویژه فروش تور کربلا

021 43 67 44 64

×